Bezdrátové připojení rodinného domu

Bezdrátové připojení rodinného domu k síti FenixNet, včetně instalace a dodání zařízení, je zcela zdarma v případě standardní instalace! Stačí pouze uzavřít smlouvu, a to na dobu neurčitou. Standardní instalací se rozumí dodaní a instalace bezdrátového zařízení pro příjem, v případě potřeby výložník nebo konzole, potřebná délka kabeláže od antény na účastníkem určené místo (zpravidla u PC nebo routeru) a jedna hodina práce. Služba je po instalaci předávána již funkční! V ceně aktivace není instalace nebo dodání stožárů a podobných prvků, kde je předpoklad pracnější instalace, zásah do střechy domu apod.

K instalaci připojení je možné připojit jedno koncové zařízení (PC, notebook...). V případě, že doma máte více zařízení, které chcete připojit, tak je k tomu zapotřebí další zařízení, které Vám toto umožní. Pro kabelové připojení více zařízení se zpravidla používá "switch" (nižší cena oproti routeru), pro připojení bezdrátové se používá wi-fi router. Ceny těchto a dalších zařízení naleznete v ceníku >zde<, nebo si je můžete dodatečně pořídit i kdekoliv jinde.

Jak instalace připojení rodinného domu vypadá? Na dům je pro příjem signálu internetu instalována malá, z pravidla parabolická anténa. Většinou na stávající televizní stožár, konzoli na zeď apod. Základní podmínkou pro spolehlivé připojení rodinného domu je podmínka přímé viditelnosti z místa, kde je anténa u účastníka instalována, až na místo vysílací antény poskytovatele. Signálu v cestě "vadí" i stromy, nemluvě o střechách domů apod. Pokud je přímá viditelnost na vysílací bod a je určeno místo, kde bude anténa na domě umístěna, tak je pak veden datový kabel (průměr cca 6mm černé barvy - kabel je venkovního provedení) od antény ke zdroji 230V (zpravidla k počítači nebo na půdu domu k STA rozvodu). Délka kabelu od antény může být pro funkčnost až 100m. Kabel od antény je připojen k napájecímu adaptéru. Od napájecího adaptéru vede druhý datový kabel (šedé barvy - vnitřní provedení kabelu), a to už přímo do koncového zařízení účastníka, což je většinou počítač, wifi routeru apod. Toto je celá instalace. Zařízení (anténa) v době instalace je většinou už přednastavena, takže po instalaci je služba předávána již funkční.

Připojení pomocí centrálního kabelového rozvodu - panelové a činžovní domy

Připojení pomocí kabelových rozvodů je realizováno v panelových a činžovních domech s minimálním počtem tří účastníků/zájmeců. Realizace pak výpadá následovně: na objekt je přiveden internetový signál pomocí bezdrátového nebo optického spoje, který je zakončen v datovém rozvaděči. Z datového rozvaděče jsou pak napojení jednotliví účastníci. Ke každému účastníkovi vede samostatný datový UTP nebo FTP kabel, který je v bytě účastníka ukončen pomocí datové zásuvky CAT5e. Datová zásuvka je většinou instalována v blízkosti vstupních dveří do bytu. Od datové zásuvky je pak účastníkovi ponechána potřebná délka kabelu až na místo, které si účastník sám zvolí, čili kde se nachází koncové zařízení - počítač nebo router. V bytě účastníka je kabel veden pouze volně bez lištování z důvodu rizika případného poškození elektrických rozvodů, malby atd. Z důvodu, že i instalace pomocí kabelových rozvodů je také zcela zdarma a bez závazku, tak případné odstraňovaní škod by již nebylo ekonomicky únosné. Kabel v bytě účastníka může být, po dohodě s účastníkem, v bytě připevněn pomocí nastřelovacích spon. 

 

 

Připojení účastníka s poskytovatelem je realizováno pomocí rozhraní Ethernet (100 a 1000BASE-T dle IEEE802.3) zakončeno zpravidla konektorem RJ45 nebo datovou zásuvkou CAT5e.